Pomalu ale jistě se nám rozjíždí období sychravého počasí, kašlajících spoluobčanů v dopravních prostředcích, brzké tmy, častého deště a hektického konce roku v práci. To nám dává spolu s všudypřítomným Vánočním stresem slušnou šanci minimálně na chycení „chlapské rýmičky“ (pohroma) nebo rovnou na nějakého nachlazení, chřipky nebo angíny.
Proto si představíme 3 rychlé typy, jak nakopnout svůj imunitní systém, abychom nemuseli zařadit nedobrovolně tréninkovou pauzu.
1) Spěte více a kvalitněji! Jednoduché že? 7-8 hodin kvalitního pravidelného spánku každý den dělá zázraky s naší imunitou, náladou, energií a celkovou chutí do života.
Jak na to?
• Nastavte si budík na čas, kdy půjdete spát.
• Nekoukejte hodinu před spaním do počítače ani do mobilu, snižte intenzitu osvětlení v bytě.
• Nechte před spaním pořádně vyvětrat místnost, minimálně deset minut za otevřeného okna. Ano i v zimě.
• Vstávejte ve stejný čas celý týden. I o víkendu!
2) Otužujte se! Tahle rada je trochu nepříjemná, ale má výborné výsledky! Studená sprcha po ránu nastartuje Váš den, vybalancuje hormony (tudíž budete mít okamžitě více energie), a po osušení navíc dostanete jako bonus zdarma slušnou dávku dopaminu, takže se budete cítit motivovaní a správně naladění na trénink nebo do práce. Chlad také aktivuje Váš imunitní systém a pokud se budete věnovat otužování dlouhodobě, můžete z toho jen profitovat.
Jak na to?
• Postupně – pokud nejste na pravidelné otužování zvyklí, začínejte postupně. Pustíte studenou vodu na končetiny, spodní část těla a ruce. Tělo, záda a zátylek přidejte až po několika dnech otužování. Postupně se vypracujete na výdrž dvou minut pod ledovou vodou, což úplně stačí pro chtěné zdravotní benefity.
• Dech je základ – soustřeďte se na hluboké a klidné dýchání. Lapání po dechu je sice přirozené, ale není žádoucí. Pokud lapáte po dechu a dýcháte mělce, zvyšte teplotu vody a dopřejte tělu více času na adaptaci.
• Pravidelně – pravidelnost je základ. Doporučuji zařadit studenou sprchu v rámci ranní rutiny na každý den. Uvidíte, že po prvním týdnu už si ráno bez studené sprchy nedokážete představit.
3) Volte kvalitní potraviny, vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám! Pokud už vlezete do studené sprchy, vyřadíte večerní usínání s mobilem v ruce, nebyla by škoda si to pracně vybudované zlepšení imunity pokazit špatným výběrem potravin? Já myslím že ano! Čáru přes rozpočet nám může udělat především tzv. “junk food“ v podobě různého rychlého občerstvení a smažených pochoutek. Velkou zátěží jsou také více průmyslově zpracované potraviny, jako různé polotovary, tyčinky a v neposlední řadě také některé potravinové doplňky. Spolu s jídlem do nás přijde velké množství toxinů a cizorodých látek, se kterými tělo musí bojovat a tím zatěžujeme náš imunitní systém. A to nemluvím o ohromném množství cukru, které nám cyklistům pomůže vybudovat akorát tak tukové zásoby, což určitě nechceme.
Čemu se vyhnout?
• Fast food, smažené potraviny, sladké tyčinky, omáčky, bílé pečivo, polotovary, různé trvanlivé bagety a sendviče, slazené nápoje, slazené jogurty
Co zařadit?
• Zeleninu (zejména kořenovou a listovou), kysané a fermentované potraviny (kysané zelí, kimči), ovoce, kvalitní kvasový chléb, kefírové mléko, luštěniny (předem namočené alespoň 6h)
Zkuste do svého života zařadit tyto tři jednoduché tipy a uvidíte, že se budete cítit lépe a budete zdravější.
text: Ondřej Dudek
foto: pixelbay, pxhere