Tento závod je především o obrovské mase ne profesionálních cyklistů, pro které byl a stále je a i bude do budoucna určen. Profesionální cyklisté svojí účastí mu však za posledních pět let vtiskli nejvyšší kvalitu maratónského bajkingu.
Letošního závodu se účastní i dvě dvojice našich chlapců ( no spíše pánů mezi 43 až 57 lety). Jan Gábriš a David Hromada, Pavel Miklík a Jaroslav Doležel.
Honza Gabriš je v rámci své kategorie na Epicu zkušeným závodníkem a letos startuje po čtvrté . David Hromada vystartoval letošním prologem do druhé účasti. Pavel Miklík i Jarda Doležel jsou nováčky a je to jejich i první etapák. A když etapák, tak rovnou EPIC( prohlásili kluci a začala příprava).
A jaká vlastně ta příprava hobby cyklistů byla?
Zeptali jsme se přímo jejich trenéra z Cyklotreninku, Ondřeje Koblihy.
“Protože Honzovi loňská změna v přístupu tréninku sedla, zopakovali jsme tento model s několika úpravami. David jako otec čtyř malých dětí měl situaci přeci jen obtížnější, ale níže uvedenou přípravu v lehce nižším objemovém módu absolvoval též. Pokud bych měl být konkrétnější: přípravu jsme začali již v polovině října vytrvalostním blokem a doplnili posilovnou. V tomto režimu jsme jeli až do konce listopadu, kde jsme se v trenincích dostávali až k 5-ti hodinám.
Od prosince jsme už začali postupně vkládat silově – vytrvalostní a silové prvky jak v kopcích tak po rovině. V lednu nás nepřízneň počasí donutila odtrénovat intenzivní treninky na trenažeru, vytrvalostní jsme se snažili odtrénovat venku.
V únoru jsme zařadili i kratší tréninkové jednotky s prvky VO2max. Pak již odlet na Kanáry, kde Honza i s Davidem ve velmi příznivém počasí objeli tři bloky á 3, 5 a 3 dny.
Zaměřili jsme se na dlouhé jízdy ve vytrvalosti , doplněné především silovou vytrvalostí a intervaly na FTP. Po návratu ze soustředění si oba odpočinuli a s týdením předstihem vyrazil směr Afrika.
Letos si svoji premiéru na TOP závodě odbydou i dva kamarádi ze Sazovic u Zlína PAVEL MIKLÍK A JARDA DOLEŽEL, také pod vedením zkušeného trenéra Ondřeje Koblihy.
Etapový závod nikdy nejeli a když etapák, tak jedině Epic! Oba jsou velmi pracovně vytížení, takže příprava probíhala především v domácích podmínkách. Stejně jako u Honzy jsme začali vytrvalostním blokem, počasí přálo a tak se nám podařil najet kvalitní základ do dalších intenzivnějších tréninků.
V rámci náročnějších povětrnostních podhorských podmínek jsme volili i všeobecnou přípravu na běžkách doplněnou o rozvojové treninky na trenažeru. Podobně jako u dvojice výše, silově vytrvalostní a silové intervaly, později i prvky VO2max., na týdením soutředění na Kanárských ostrovech i tréniky na funkčním prahu.
Rád bych podotkl, že jsme se snažili tělo připravit nejen vytrvalostí, rozvojovými treninky s intervaly adt. ale i více denními bloky, které měly za cíl alespon částečně simulovat charakter etapového závodu.
Cape Epic je především o vytrvalosti a schopnosti zvládnutí podání kvalitního výkonu den za dnem. Tomu odpovídala příprava”, dodává trenér Ondřej Kobliha.
Jestli je Cape Epic náročný etapový závod, tak pro amatérské závodníky to platí dvojnásobně. Připravit se v našich zeměpisných podmínkách na takovýto výkon, vložit do tohoto úsilí neuvěřitelné penzum času a vlastních prostředků a nakonec závodit ve zcela odlišných klimatických podmínkách, to chce vůli a vlastní silný motor na překonávání překážek.
A za Cyklotrenink už jen všem přejeme hodně štěstí, skvělé výkony a hlavně dojet do cíle zdraví a spokojení.
text: Karel Martinek
foto: aktuální od závodníků z Cape Epic